Що таке підрамники?

Підрамник – острів у вигляді рами, (зазвичай з дерев’яних рейок), на який натягується полотно для роботи над картиною. Картина на підрамнику в свою чергу вставляється в раму (чим і пояснюється походження слова “підрамник”). Підрамник є однією із складових частин картини і призначений для того, щоб тримати полотно в розтягнутому вигляді.
Існують лише два типи підрамників: збірні (модульні, клинові) і глухі (жорсткі).
У модульного підрамника рейки розсуваються за допомогою клинів. Клини для розсовування підрамника виготовляються з деревини твердих порід: дуба, берези або бука. Для виготовлення рейок підрамників застосовується суха (пройшла термічну обробку) якісна деревина. Рейки виготовляються в основному з добірної крайової сосни (вона практично не має сучків).
Основні рейки підрамника мають зовнішні фаски і внутрішній скіс приблизно в 5 градусів для запобігання барвистого шару картини від пошкоджень. Підрамники зміцнюються хрестовинами, які усувають перекоси і прогини основних брусків і збільшують міцність підрамника. Щоб полотно картини не стикалось з хрестовиною, її скріплюють з основними рейками підрамника на відстані 5 мм від площини полотна. Співвідношення товщини і ширини рейок підрамника вибирається залежно від розміру більшої сторони картини.
Збірні (модульні, клинові) підрамники продаються у нашій майстерні. Модульні підрамники мають величезну перевагу, оскільки кути жорстко не скріплені, то при провисанні картини потрібно просто підбити клини.
У глухих підрамників кути міцно з’єднані і якщо картина провисне, то її знову доведеться перетягувати.
Стандартні розміри картин
Існують певні і впорядковані розміри, що дозволяють класифікувати твори мистецтва. У XIX столітті у Франції були сформовані стандартні розміри для живопису (The French Standard Sizes for Oil Paintings). Залежно від жанру живопису формати поділяються на три категорії і розподіляються в порядку зростання: прямокутний формат, що наближається до квадрату, називається форматом «фігура»; максимально витягнутий – форматом «марина»; проміжний – форматом «пейзаж».
Види натяжки полотна
Є два види натяжки полотна: галерейна (gallery wrapped) і класична натяжки.
Галерейна натяжка – вид безрамного оформлення, коли полотно натягується на підрамник таким чином, що зображення на полотні заходить на бічні сторони підрамника. У разі галерейної натяжки полотно закріплюється із зворотного боку підрамника. Полотно акуратно загортається в кутах і виглядає добре і без рами.
Натяжка полотна на підрамник
Основою для натяжки полотна служить підрамник.
Необроблені полотна сильно не натягають, тому що під час грунтування вони значно розтягнеться. Остаточним штрихом стане розтяжка заґрунтованого полотна шляхом підбивання клинів по кутах.
Для глухого підрамника бажано використовувати загрунтоване полотно. Його необхідно сильно натягнути, як барабан.